Vishay/Dale RWR80SR649FSB12
RWR80SR649FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR649FSB12
Brief Description
RES 0.649 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR649FSB12.pdf
Availability of RWR80SR649FSB12
QUANTITY
RWR80SR649FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR649FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80SR649FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.649
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR649FSB12
Related LinksRWR80SR, RWR80SR649FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR649FSB12 Details Description
Related parts for RWR80SR649FSB12
TOOL HEAD ASSY FOR MTA-100 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16DIP datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SRL 250KSPS 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T766 datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf