Vishay/Dale RWR80SR665FSB12
RWR80SR665FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR665FSB12
Brief Description
RES 0.665 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR665FSB12.pdf
Availability of RWR80SR665FSB12
QUANTITY
RWR80SR665FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR665FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80SR665FSB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.665
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR665FSB12
Related LinksRWR80SR, RWR80SR665FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR665FSB12 Details Description
Related parts for RWR80SR665FSB12
RES 80.6 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
TAPE UTILITY FILAMENT 72MM X 55M datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 17.6KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 6.2 OHM 1/3W 0805 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 193K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LIMIT SW, ROLLER LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 30W datasheet.pdf