Vishay/Dale RWR80SR796DRRSL
RWR80SR796DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR796DRRSL
Brief Description
RES 0.796 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR796DRRSL.pdf
Availability of RWR80SR796DRRSL
QUANTITY
RWR80SR796DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR796DRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR796DRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.796
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR796DRRSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR796DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR796DRRSL Details Description
Related parts for RWR80SR796DRRSL
CAP END PWR LD/LDP/CD5 LGRY datasheet.pdf
IC 24-BIT BUS SWITCH 56-TVSOP datasheet.pdf
THERM NTC 1K OHM 5% 30 AWG RAD datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
FUSE AUTO 150A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 2SFN datasheet.pdf
LAPPING FILM 263X TYPE P datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.048V SOT23-3 datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 600MA 310 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf