Vishay/Dale RWR80SR806BRB12
RWR80SR806BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR806BRB12
Brief Description
RES 0.806 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR806BRB12.pdf
Availability of RWR80SR806BRB12
QUANTITY
RWR80SR806BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR806BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80SR806BRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.806
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR806BRB12
Related LinksRWR80SR, RWR80SR806BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR806BRB12 Details Description
Related parts for RWR80SR806BRB12
IC OCTAL D TRANSP LATCH 20SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 13.5A TO-220 datasheet.pdf
CABLE ASSY QSFP 30AWG 3M datasheet.pdf
RES 931K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 25V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 3A 50 MOHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 200V SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
750 TB SOCKET CLOSE RA datasheet.pdf
CONN FEMALE M12 datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
250UF 16V 9.779X32.664 105C AXI datasheet.pdf