Vishay/Dale RWR80SR825FMBSL
RWR80SR825FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR825FMBSL
Brief Description
RES 0.825 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR825FMBSL.pdf
Availability of RWR80SR825FMBSL
QUANTITY
RWR80SR825FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR825FMBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR825FMBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.825
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR825FMBSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR825FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR825FMBSL Details Description
Related parts for RWR80SR825FMBSL
RES SMD 681K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES MO 1W 51K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HOSE CLIPS PC-SERIES .58" datasheet.pdf
KEX10(A)B datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN 32POS 0.8MM SMT datasheet.pdf