Vishay/Dale RWR80SR931FRB12
RWR80SR931FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR931FRB12
Brief Description
RES 0.931 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR931FRB12.pdf
Availability of RWR80SR931FRB12
QUANTITY
RWR80SR931FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR931FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80SR931FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.931
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR931FRB12
Related LinksRWR80SR, RWR80SR931FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR931FRB12 Details Description
Related parts for RWR80SR931FRB12
LED T-5MM 12MM RND 4LED ULT PGRN datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
IC SRAM 16MBIT 70NS 48VFBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 2KV Y5R RADIAL datasheet.pdf
RES 0.59 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CRIMP CONTACT FEMALE 20A 1,5MM datasheet.pdf