Vishay/Dale RWR81N10R0FPS70
RWR81N10R0FPS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N10R0FPS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N10R0FPS70.pdf
Availability of RWR81N10R0FPS70
QUANTITY
RWR81N10R0FPS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N10R0FPS70
Internal Part NumberEIS-RWR81N10R0FPS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N10R0FPS70
Related LinksRWR81N1, RWR81N10R0FPS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N10R0FPS70 Details Description
Related parts for RWR81N10R0FPS70
IC SDRAM 256MBIT 143MHZ 90VFBGA datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 910PF 1% 500V 2220 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 300K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ENERGY MEAS PROC 3PH TQFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf