Vishay/Dale RWR81N1150FRB12
RWR81N1150FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1150FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 115 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1150FRB12.pdf
Availability of RWR81N1150FRB12
QUANTITY
RWR81N1150FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1150FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81N1150FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)115
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1150FRB12
Related LinksRWR81N1, RWR81N1150FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1150FRB12 Details Description
Related parts for RWR81N1150FRB12
IC TXRX RS485/RS422 10-UMAX datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN ADAPT BNC JACK TO WECO datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CTV 12C 8#20 4#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
330UF 25V 10X20MM 125C 3000H datasheet.pdf