Vishay/Dale RWR81N1150FRB12
RWR81N1150FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1150FRB12
Brief Description
RES 115 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1150FRB12.pdf
Availability of RWR81N1150FRB12
QUANTITY
RWR81N1150FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1150FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81N1150FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)115
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1150FRB12
Related LinksRWR81N1, RWR81N1150FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1150FRB12 Details Description
Related parts for RWR81N1150FRB12
TRANS PNP 300V 0.5A TO-126 datasheet.pdf
TERM BLK TOP ENTRY 21POS 5.08MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS M10 5V datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 80A 1000VAC datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 12 IN 8 OUT 24V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf