Vishay/Dale RWR81N11R5FSB12
RWR81N11R5FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N11R5FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11.5 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N11R5FSB12.pdf
Availability of RWR81N11R5FSB12
QUANTITY
RWR81N11R5FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N11R5FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81N11R5FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N11R5FSB12
Related LinksRWR81N1, RWR81N11R5FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N11R5FSB12 Details Description
Related parts for RWR81N11R5FSB12
ADAPTER CD-ROM AUDIO WRITERS-ROM datasheet.pdf
BATTERY PACK NIMH 7.2V 2500MAH datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR AD9985A datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
POT 5K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN RCPT MOD 150POS 15ROWS R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.77A 120 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ HCSL SMD datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf