Vishay/Dale RWR81N11R8FSS73
RWR81N11R8FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N11R8FSS73
Brief Description
RES 11.8 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N11R8FSS73.pdf
Availability of RWR81N11R8FSS73
QUANTITY
RWR81N11R8FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N11R8FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81N11R8FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.8
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N11R8FSS73
Related LinksRWR81N1, RWR81N11R8FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N11R8FSS73 Details Description
Related parts for RWR81N11R8FSS73
LED 5MM VERT HIEFF TINT RED PCMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 500V X7R 2225 datasheet.pdf
IC SYSTEM BASIS CHIP DSO-36 datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU GRN 6MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 NYLON 33MM datasheet.pdf
RES 7.71K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf