Vishay/Dale RWR81N12R1BRRSL
RWR81N12R1BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N12R1BRRSL
Brief Description
RES 12.1 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N12R1BRRSL.pdf
Availability of RWR81N12R1BRRSL
QUANTITY
RWR81N12R1BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N12R1BRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N12R1BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N12R1BRRSL
Related LinksRWR81N1, RWR81N12R1BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N12R1BRRSL Details Description
Related parts for RWR81N12R1BRRSL
CONN RING 2 AWG #3/8 SOLIS datasheet.pdf
LED SLIDE T2 24V WHITE datasheet.pdf
FUSE GLASS 100MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 7.56"LX4.37"W datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 250MA 320 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS .100" STACKER datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf