Vishay/Dale RWR81N14R0BRS73
RWR81N14R0BRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N14R0BRS73
Brief Description
RES 14 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N14R0BRS73.pdf
Availability of RWR81N14R0BRS73
QUANTITY
RWR81N14R0BRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N14R0BRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81N14R0BRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N14R0BRS73
Related LinksRWR81N1, RWR81N14R0BRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N14R0BRS73 Details Description
Related parts for RWR81N14R0BRS73
RACK STEEL 23.6X23X77.3 BE/GY datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" STACKER datasheet.pdf
RES 120 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS SKT datasheet.pdf