Vishay/Dale RWR81N1500FRRSL
RWR81N1500FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1500FRRSL
Brief Description
RES 150 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1500FRRSL.pdf
Availability of RWR81N1500FRRSL
QUANTITY
RWR81N1500FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1500FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N1500FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1500FRRSL
Related LinksRWR81N1, RWR81N1500FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1500FRRSL Details Description
Related parts for RWR81N1500FRRSL
CAP FILM 0.033UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-DIL datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV PUSH PULL 20LCCC datasheet.pdf
TVS DIODE 3.6VWM 8VC SOT3 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf