Vishay/Dale RWR81N15R0FSS73
RWR81N15R0FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N15R0FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N15R0FSS73.pdf
Availability of RWR81N15R0FSS73
QUANTITY
RWR81N15R0FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N15R0FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81N15R0FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N15R0FSS73
Related LinksRWR81N1, RWR81N15R0FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N15R0FSS73 Details Description
Related parts for RWR81N15R0FSS73
IC 5DRVR/3RCVR RS232 3V 28-SSOP datasheet.pdf
IC AMP AUDIO .025W STER 12TQFN datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.6KV 113A TO240AA datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR CURRENT SWITCH 100A DC datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 8pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 232K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
BERG II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PIN datasheet.pdf