Vishay/Dale RWR81N1620FRBSL
RWR81N1620FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1620FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 162 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1620FRBSL.pdf
Availability of RWR81N1620FRBSL
QUANTITY
RWR81N1620FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1620FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N1620FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)162
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1620FRBSL
Related LinksRWR81N1, RWR81N1620FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1620FRBSL Details Description
Related parts for RWR81N1620FRBSL
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 1/2" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
CAP ALUM 50UF 150V AXIAL datasheet.pdf
CAP ARRAY 330PF 16V X7R 0612 datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
CABLE BNC/BNC RG-58C 36" datasheet.pdf