Vishay/Dale RWR81N1620FSRSL
RWR81N1620FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1620FSRSL
Brief Description
RES 162 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1620FSRSL.pdf
Availability of RWR81N1620FSRSL
QUANTITY
RWR81N1620FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1620FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N1620FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1620FSRSL
Related LinksRWR81N1, RWR81N1620FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1620FSRSL Details Description
Related parts for RWR81N1620FSRSL
RES SMD 1.8M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 130PF 50V 0605 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10V 10% 1411 datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS PIN datasheet.pdf
GDT 230V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf