Vishay/Dale RWR81N1690FRS73
RWR81N1690FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1690FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 169 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1690FRS73.pdf
Availability of RWR81N1690FRS73
QUANTITY
RWR81N1690FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1690FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81N1690FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1690FRS73
Related LinksRWR81N1, RWR81N1690FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1690FRS73 Details Description
Related parts for RWR81N1690FRS73
FUSE GLASS 250MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
RES 0.24 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 1.58M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 24V 225W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
DSUB NON MAGNETIC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG BLUE 100' datasheet.pdf