Vishay/Dale RWR81N16R2FSS70
RWR81N16R2FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N16R2FSS70
Brief Description
RES 16.2 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N16R2FSS70.pdf
Availability of RWR81N16R2FSS70
QUANTITY
RWR81N16R2FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N16R2FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81N16R2FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N16R2FSS70
Related LinksRWR81N1, RWR81N16R2FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N16R2FSS70 Details Description
Related parts for RWR81N16R2FSS70
THERMISTOR PTC 250OHM 120DEG RAD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 60POS datasheet.pdf
TERM BLOCK 5POS SIDE ENTRY 5MM datasheet.pdf
BOARD ADAPTER LIS244AL DIL24 datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 99MM datasheet.pdf
A5 3.0KW 20 BIT INCREMENTAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
5MM CABLE ASSY datasheet.pdf