Vishay/Dale RWR81N17R4FRBSL
RWR81N17R4FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N17R4FRBSL
Brief Description
RES 17.4 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N17R4FRBSL.pdf
Availability of RWR81N17R4FRBSL
QUANTITY
RWR81N17R4FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N17R4FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N17R4FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.4
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N17R4FRBSL
Related LinksRWR81N1, RWR81N17R4FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N17R4FRBSL Details Description
Related parts for RWR81N17R4FRBSL
MOSFET N-CH 550V 22A TO-247AD datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
ST-POWER-TIM-CONTACTKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY TIN 2POS datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 3.81MM BLACK datasheet.pdf
RES 100 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
40 A/L UNIV HDR HSG VP datasheet.pdf