Vishay/Dale RWR81N17R8FRB12
RWR81N17R8FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N17R8FRB12
Brief Description
RES 17.8 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N17R8FRB12.pdf
Availability of RWR81N17R8FRB12
QUANTITY
RWR81N17R8FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N17R8FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81N17R8FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.8
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N17R8FRB12
Related LinksRWR81N1, RWR81N17R8FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N17R8FRB12 Details Description
Related parts for RWR81N17R8FRB12
WASHER FLAT 1/4 FIBRE datasheet.pdf
RES SMD 7.68KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 4PF 0.25PF 100V 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 576 I/O 1152FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
A4 50W 2500P/R INCREMENTAL datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 2POS W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT SKT datasheet.pdf