Vishay/Dale RWR81N1820FSBSL
RWR81N1820FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1820FSBSL
Brief Description
RES 182 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1820FSBSL.pdf
Availability of RWR81N1820FSBSL
QUANTITY
RWR81N1820FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1820FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N1820FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)182
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1820FSBSL
Related LinksRWR81N1, RWR81N1820FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1820FSBSL Details Description
Related parts for RWR81N1820FSBSL
OSC XO 20.48MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
OSC 5.0V PROG CMOS TRI ST 100PPM datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CAP FILM 2700PF 10% 1.2KVDC RAD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 1MPA GAUGE datasheet.pdf
CONN PLUG IDC 36POS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 600MA 250VAC 50VDC datasheet.pdf
HEADER SLOTTED 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 55MA 8 OHM SMD datasheet.pdf