Vishay/Dale RWR81N1820FSRSL
RWR81N1820FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1820FSRSL
Brief Description
RES 182 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1820FSRSL.pdf
Availability of RWR81N1820FSRSL
QUANTITY
RWR81N1820FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1820FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N1820FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)