Vishay/Dale RWR81N1960BSB12
RWR81N1960BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1960BSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 196 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1960BSB12.pdf
Availability of RWR81N1960BSB12
QUANTITY
RWR81N1960BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1960BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81N1960BSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)196
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1960BSB12
Related LinksRWR81N1, RWR81N1960BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1960BSB12 Details Description
Related parts for RWR81N1960BSB12
TERM BLOCK HDR 30POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN FFC TOP 35POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN CRIMP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC P600 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.5A 138 MOHM datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V DPAK datasheet.pdf