Vishay/Dale RWR81N1R00FPRSL
RWR81N1R00FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1R00FPRSL
Brief Description
RES 1 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1R00FPRSL.pdf
Availability of RWR81N1R00FPRSL
QUANTITY
RWR81N1R00FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1R00FPRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N1R00FPRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1R00FPRSL
Related LinksRWR81N1, RWR81N1R00FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1R00FPRSL Details Description
Related parts for RWR81N1R00FPRSL
IC CPLD 64MC 7.5NS 44TQFP datasheet.pdf
IC ADC 8BIT MOD FLASH 20-SOIC datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 1000W NI1230 datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 10PWR 32SGL 3.18MM datasheet.pdf
FUSE AUTO 30A 32VAC/VDC BLADE datasheet.pdf
STRIP FINGERS datasheet.pdf
CAP ALUM 3700UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
26 MODII HDR SRRA UNSHRD .150 datasheet.pdf
PACKING,REC. ASSY. 8POS. 2MM PIT datasheet.pdf