Vishay/Dale RWR81N1R00FPS73
RWR81N1R00FPS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1R00FPS73
Brief Description
RES 1 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1R00FPS73.pdf
Availability of RWR81N1R00FPS73
QUANTITY
RWR81N1R00FPS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1R00FPS73
Internal Part NumberEIS-RWR81N1R00FPS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1R00FPS73
Related LinksRWR81N1, RWR81N1R00FPS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1R00FPS73 Details Description
Related parts for RWR81N1R00FPS73
IC BUFF TRI-ST QD N-INV 14TSSOP datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 133MHZ 357BGA datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND GREEN datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 2.67M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A 6TMLF datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 500MW SOD80 datasheet.pdf