Vishay/Dale RWR81N1R07FRS73
RWR81N1R07FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1R07FRS73
Brief Description
RES 1.07 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1R07FRS73.pdf
Availability of RWR81N1R07FRS73
QUANTITY
RWR81N1R07FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1R07FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81N1R07FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.07
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1R07FRS73
Related LinksRWR81N1, RWR81N1R07FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1R07FRS73 Details Description
Related parts for RWR81N1R07FRS73
FUSE CERAMIC 10A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 2A SOT-89 datasheet.pdf
IC REG BOOST PROG 125MA 8SOIC datasheet.pdf
RES 383K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A MPG06 datasheet.pdf
MICRO 31C S 6" RBW NI datasheet.pdf