Vishay/Dale RWR81N1R33FSRSL
RWR81N1R33FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1R33FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.33 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1R33FSRSL.pdf
Availability of RWR81N1R33FSRSL
QUANTITY
RWR81N1R33FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1R33FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N1R33FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.33
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1R33FSRSL
Related LinksRWR81N1, RWR81N1R33FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1R33FSRSL Details Description
Related parts for RWR81N1R33FSRSL
CONVERTER DC/DC 5V OUT 1W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
MINITEK UNSHR HDR SMT datasheet.pdf
MODEM HSDPA INTELLIGENT datasheet.pdf
DIODE GPP 1.5A 200V 4SMD datasheet.pdf
CONN N PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 70NS 48TFBGA datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 5.8NS 64CSBGA datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 8TSSOP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf