Vishay/Dale RWR81N1R40FRB12
RWR81N1R40FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1R40FRB12
Brief Description
RES 1.4 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1R40FRB12.pdf
Availability of RWR81N1R40FRB12
QUANTITY
RWR81N1R40FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1R40FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81N1R40FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.4
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1R40FRB12
Related LinksRWR81N1, RWR81N1R40FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1R40FRB12 Details Description
Related parts for RWR81N1R40FRB12
RELAY SSR NON-ZC 0.6A 600V 8DIP datasheet.pdf