Vishay/Dale RWR81N1R40FSRSL
RWR81N1R40FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1R40FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.4 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1R40FSRSL.pdf
Availability of RWR81N1R40FSRSL
QUANTITY
RWR81N1R40FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1R40FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N1R40FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1R40FSRSL
Related LinksRWR81N1, RWR81N1R40FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1R40FSRSL Details Description
Related parts for RWR81N1R40FSRSL
BATTERY PACK NIMH 12.0V 1900 MAH datasheet.pdf
RES SMD 16.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS IN-LINE PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 13.7 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SAFETY MAT 600X1750MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SPARE CONTROLLER datasheet.pdf
FIXED IND 1.7NH 1A 40 MOHM SMD datasheet.pdf