Vishay/Dale RWR81N1R40FSS73
RWR81N1R40FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1R40FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.4 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1R40FSS73.pdf
Availability of RWR81N1R40FSS73
QUANTITY
RWR81N1R40FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1R40FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81N1R40FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1R40FSS73
Related LinksRWR81N1, RWR81N1R40FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1R40FSS73 Details Description
Related parts for RWR81N1R40FSS73
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 43VC SMP datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 18POS PIN datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SRL 16TSSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
3P MOD 2 STIFT LEI datasheet.pdf
HD-I SPARE PARTS KIT datasheet.pdf
62P F R/A .350 830PF BRKT/INS datasheet.pdf