Vishay/Dale RWR81N1R47BRBSL
RWR81N1R47BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1R47BRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.47 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1R47BRBSL.pdf
Availability of RWR81N1R47BRBSL
QUANTITY
RWR81N1R47BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1R47BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N1R47BRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.47
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1R47BRBSL
Related LinksRWR81N1, RWR81N1R47BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1R47BRBSL Details Description
Related parts for RWR81N1R47BRBSL
RES SMD 100K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC Z8 MCU OTP 4K 28SOIC datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.6PF 50V 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC DO201A datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 40V AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 77.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN datasheet.pdf