Vishay/Dale RWR81N1R47BSS73
RWR81N1R47BSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1R47BSS73
Brief Description
RES 1.47 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1R47BSS73.pdf
Availability of RWR81N1R47BSS73
QUANTITY
RWR81N1R47BSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1R47BSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81N1R47BSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.47
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1R47BSS73
Related LinksRWR81N1, RWR81N1R47BSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1R47BSS73 Details Description
Related parts for RWR81N1R47BSS73
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 604 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 6V datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.17A 180 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 5MM datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT 10A ROLLR LEVER datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 27 OHM 20SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
MOD IR RCVR 30KHZ TOP VIEW datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 600V 20AWG ORNG datasheet.pdf