Vishay/Dale RWR81N1R54FRB12
RWR81N1R54FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1R54FRB12
Brief Description
RES 1.54 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1R54FRB12.pdf
Availability of RWR81N1R54FRB12
QUANTITY
RWR81N1R54FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1R54FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81N1R54FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.54
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1R54FRB12
Related LinksRWR81N1, RWR81N1R54FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1R54FRB12 Details Description
Related parts for RWR81N1R54FRB12
CONN HEADER .100 SINGL R/A 5POS datasheet.pdf
IC ADC 14BIT DUAL 2CHAN 28SOIC datasheet.pdf
CONTACT PIN 16AWG SIZE 16 datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V T2H 0603 datasheet.pdf
CONN TRB JACK STR CRIMP datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 11.8 OHM 1% 20W datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 13.3VC P600 datasheet.pdf
RES SMD 3.88K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf