Vishay/Dale RWR81N1R62FRBSL
RWR81N1R62FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1R62FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.62 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1R62FRBSL.pdf
Availability of RWR81N1R62FRBSL
QUANTITY
RWR81N1R62FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1R62FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N1R62FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.62
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1R62FRBSL
Related LinksRWR81N1, RWR81N1R62FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1R62FRBSL Details Description
Related parts for RWR81N1R62FRBSL
EDGECARD PCI 184PS .050 R/A 3.3V datasheet.pdf
CONN CAP SEALING FOR USE W/PCB datasheet.pdf
MODULE WIRELESS USB EXT ANT datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV DARLINGTON 4-SSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 150MW SOT523 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 630V X7R SMD datasheet.pdf
PAC-GF30-SD15-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
CAP TANT POLY 120UF 15V AXIAL datasheet.pdf