Vishay/Dale RWR81N1R82FRBSL
RWR81N1R82FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1R82FRBSL
Brief Description
RES 1.82 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1R82FRBSL.pdf
Availability of RWR81N1R82FRBSL
QUANTITY
RWR81N1R82FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1R82FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N1R82FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.82
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1R82FRBSL
Related LinksRWR81N1, RWR81N1R82FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1R82FRBSL Details Description
Related parts for RWR81N1R82FRBSL
RES SMD 16.5K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS M20 4-20MA datasheet.pdf
30MM IND CTRL PB OPERATOR datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 13POS datasheet.pdf
RES 4.27K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS TIN datasheet.pdf