Vishay/Dale RWR81N1R96FRBSL
RWR81N1R96FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1R96FRBSL
Brief Description
RES 1.96 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1R96FRBSL.pdf
Availability of RWR81N1R96FRBSL
QUANTITY
RWR81N1R96FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1R96FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N1R96FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.96
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1R96FRBSL
Related LinksRWR81N1, RWR81N1R96FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1R96FRBSL Details Description
Related parts for RWR81N1R96FRBSL
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 2.43KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RING 22-16AWG #6 PIDG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 270 OHM 1% 5W datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - micro AB 2.0 5 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf