Vishay/Dale RWR81N2050FPB12
RWR81N2050FPB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N2050FPB12
Brief Description
RES 205 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N2050FPB12.pdf
Availability of RWR81N2050FPB12
QUANTITY
RWR81N2050FPB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N2050FPB12
Internal Part NumberEIS-RWR81N2050FPB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)205
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N2050FPB12
Related LinksRWR81N2, RWR81N2050FPB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N2050FPB12 Details Description
Related parts for RWR81N2050FPB12
IC BUFF/DVR 8BIT N-INV 20QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE SGL INVERTER LP SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RING VERSAKRIMP H-380-76 SPM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 31POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 14POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 6000UF 450V SCREW datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG 5M datasheet.pdf
120UF 400V 25X30MM 85C 15000H datasheet.pdf