Vishay/Dale RWR81N2370FRBSL
RWR81N2370FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N2370FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 237 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N2370FRBSL.pdf
Availability of RWR81N2370FRBSL
QUANTITY
RWR81N2370FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N2370FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N2370FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N2370FRBSL
Related LinksRWR81N2, RWR81N2370FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N2370FRBSL Details Description
Related parts for RWR81N2370FRBSL
DIODE MODULE 15V 120A HALF-PAK datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT INTELLIG WAFER datasheet.pdf
IC CNTRLR FAN SPEED 10-UMAX datasheet.pdf
CAP CER 820PF 200V NP0 2225 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
PWR SUPP AC/DC 20W 5V OUT MED datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
RES 1.6 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf