Vishay/Dale RWR81N2430FRB12
RWR81N2430FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N2430FRB12
Brief Description
RES 243 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N2430FRB12.pdf
Availability of RWR81N2430FRB12
QUANTITY
RWR81N2430FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N2430FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81N2430FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)243
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N2430FRB12
Related LinksRWR81N2, RWR81N2430FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N2430FRB12 Details Description
Related parts for RWR81N2430FRB12
IC CPLD 64MC 4.6NS 48QFN datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ENERGY METERING 1PHASE 20SSOP datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF 2B 20MA datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 200-240V datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 104MHZ 8SOP datasheet.pdf
RES 102 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
YOKE CLAMP SCREW CONN GREY datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf