Vishay/Dale RWR81N2490BRS73
RWR81N2490BRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N2490BRS73
Brief Description
RES 249 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N2490BRS73.pdf
Availability of RWR81N2490BRS73
QUANTITY
RWR81N2490BRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N2490BRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81N2490BRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N2490BRS73
Related LinksRWR81N2, RWR81N2490BRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N2490BRS73 Details Description
Related parts for RWR81N2490BRS73
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
DG ISO 2.5KV RS422/RS485 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
TRIAC 600V 8A TO220AB datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 1.87KOHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf