Vishay/Dale RWR81N24R3FRRSL
RWR81N24R3FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N24R3FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24.3 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N24R3FRRSL.pdf
Availability of RWR81N24R3FRRSL
QUANTITY
RWR81N24R3FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N24R3FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N24R3FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.3
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N24R3FRRSL
Related LinksRWR81N2, RWR81N24R3FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N24R3FRRSL Details Description
Related parts for RWR81N24R3FRRSL
IC CONV PWM UVLO HV SOT223-4 datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V/12V SSOT-6 datasheet.pdf
HDR STR DR .100 DP datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP 10BIT D 24-SOIC datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPTICAL WIRE LDS datasheet.pdf
CONN HDR 2MM R/A W/SCREW 10POS datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 224 I/O 484FPBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 5POS datasheet.pdf