Vishay/Dale RWR81N27R1BSRSL
RWR81N27R1BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N27R1BSRSL
Brief Description
RES 27.1 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N27R1BSRSL.pdf
Availability of RWR81N27R1BSRSL
QUANTITY
RWR81N27R1BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N27R1BSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N27R1BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N27R1BSRSL
Related LinksRWR81N2, RWR81N27R1BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N27R1BSRSL Details Description
Related parts for RWR81N27R1BSRSL
SUPERVISOR 5V SWITCH OVER 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.15A 8DSBGA datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .050 30POS 30AU datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 80V 800A CHASS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 82 OHM 5% 1200W datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 2.18K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7A datasheet.pdf