Vishay/Dale RWR81N27R4FSB12
RWR81N27R4FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N27R4FSB12
Brief Description
RES 27.4 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N27R4FSB12.pdf
Availability of RWR81N27R4FSB12
QUANTITY
RWR81N27R4FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N27R4FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81N27R4FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.4
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N27R4FSB12
Related LinksRWR81N2, RWR81N27R4FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N27R4FSB12 Details Description
Related parts for RWR81N27R4FSB12
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 40W datasheet.pdf
IC BUFF OP/DRAIN NON-INV 6ULLGA datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PROXSENS W IR EMITT IC AND INTE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 20MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 630V U2J 1206 datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 184POS .050" datasheet.pdf