Vishay/Dale RWR81N2870FRBSL
RWR81N2870FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N2870FRBSL
Brief Description
RES 287 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N2870FRBSL.pdf
Availability of RWR81N2870FRBSL
QUANTITY
RWR81N2870FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N2870FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N2870FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)287
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N2870FRBSL
Related LinksRWR81N2, RWR81N2870FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N2870FRBSL Details Description
Related parts for RWR81N2870FRBSL
TRIAC SENS GATE 600V 1.5A TO92-3 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB15 DIE CAST datasheet.pdf
VARISTOR 73.8V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 09VOUT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 11MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
IC USB HOST CTRL HP 128-LQFP datasheet.pdf
OSC VCXO 122.88MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 2.1A 60 MOHM SMD datasheet.pdf