Vishay/Dale RWR81N2R00FRB12
RWR81N2R00FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N2R00FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N2R00FRB12.pdf
Availability of RWR81N2R00FRB12
QUANTITY
RWR81N2R00FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N2R00FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81N2R00FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N2R00FRB12
Related LinksRWR81N2, RWR81N2R00FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N2R00FRB12 Details Description
Related parts for RWR81N2R00FRB12
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220FP datasheet.pdf
BLADE TORX TR T8S 5.51" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 210PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 730KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES .75 OHM 3W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS R/A 50POS SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 1/3W 0805 WIDE datasheet.pdf
LT GRIND&BLEND DISC TR 2" A CRS datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf