Vishay/Dale RWR81N2R00FSS73
RWR81N2R00FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N2R00FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N2R00FSS73.pdf
Availability of RWR81N2R00FSS73
QUANTITY
RWR81N2R00FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N2R00FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81N2R00FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N2R00FSS73
Related LinksRWR81N2, RWR81N2R00FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N2R00FSS73 Details Description
Related parts for RWR81N2R00FSS73
FIXED IND 470UH 425MA 1.55 OHM datasheet.pdf
OPTOISO 5KV 4CH DARLINGTON 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 2.63V TSOT23-5 datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 4CH DARLNG 16-DIP datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
K60713C TOOL KIT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15 OHM 1% 25W datasheet.pdf