Vishay/Dale RWR81N2R05FRB12
RWR81N2R05FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N2R05FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.05 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N2R05FRB12.pdf
Availability of RWR81N2R05FRB12
QUANTITY
RWR81N2R05FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N2R05FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81N2R05FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.05
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N2R05FRB12
Related LinksRWR81N2, RWR81N2R05FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N2R05FRB12 Details Description
Related parts for RWR81N2R05FRB12
RES ARRAY 13 RES 220K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CROSS CONNECTOR/BRIDGE 80POS R/A datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 1.44GHZ SOT23-6 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ22 23 OLIV datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8TDFN datasheet.pdf
RACK - CABLE MANAGEMENT CHIMNEY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
POT 100K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONN HDR 21POS 0.100 T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf