Vishay/Dale RWR81N2R21BRB12
RWR81N2R21BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N2R21BRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.21 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N2R21BRB12.pdf
Availability of RWR81N2R21BRB12
QUANTITY
RWR81N2R21BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N2R21BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81N2R21BRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.21
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N2R21BRB12
Related LinksRWR81N2, RWR81N2R21BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N2R21BRB12 Details Description
Related parts for RWR81N2R21BRB12
LIGHT BAR 627NM RED 8.89X8.89MM datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 18POS datasheet.pdf
VARISTOR 198V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf