Vishay/Dale RWR81N2R21BRB12
RWR81N2R21BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N2R21BRB12
Brief Description
RES 2.21 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N2R21BRB12.pdf
Availability of RWR81N2R21BRB12
QUANTITY
RWR81N2R21BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N2R21BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81N2R21BRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.21
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N2R21BRB12
Related LinksRWR81N2, RWR81N2R21BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N2R21BRB12 Details Description
Related parts for RWR81N2R21BRB12
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RECEPT 116POS W/POSTS SMD datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC 4-PLL VCXO LVCMOS 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN USB RCPT W/COVER IP67 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 3.81MM datasheet.pdf